Nubia’nın Mısır kısmında Aswan’ın yaklaşık 240 kilometre güneybatısında ve Sudan sınırının yakınında yer alan bu gizemli şehir, Kral 2. Ramses tarafından inşa edilen “Abu Simbel Tapınakları” ile bilinmektedir.

Abu Simbel Tapınakları, Mısır’ın en hayranlık uyandıran yapılarından biridir. Nasser Gölü’ne bakan 2 görkemli tapınaktan oluşan bu dönüm noktası hem eski hem de yeni bir hikâyeye sahiptir. 1960’larda tapınaklar, Aswan’da yeni bir barajın inşası için yükselen Nasser Gölü’nün suları nedeniyle hareket etmek zorunda kamıştır. Her tapınak dikkatlice taşınmış ve neredeyse beş yıl boyunca yeniden inşa edilmiştir. 3000 yılı aşkın süredir var olan 2 tapınağı hareket ettirmek ve güvenli bir şekilde yeniden yaratılmalarını sağlamak çok büyük bir başarıydı.

2.Ramses’in inşa ettiği anıtların en görkemlisi olan Abu Simbel, firavunun saltanatının ve hırsının mükemmel bir örneğidir. Aynı zamanda modern mühendislik için de örnektir.

Cepheyi süsleyen devasa taş heykeller Firavun 2.Ramses’in ölümsüzlüğünü simgelemektedir. Abu Simbel’i ziyaret etmenin en kolay ve en güvenli yolu yıl boyu düzenlenen Nil Nehri Turlarından birine katılarak, Aswan’dan hareketli araçlar ile yaklaşık 3 saat süren yolculuklar ile sağlanmaktadır.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir